راهنمای خرید فرش آشپزخانه

admin7admin7
24 بازدید
فرش آشپزخانه

همانگونه که می‌دانید در سبک دکوراسیون مدرن، استفاده از فرش آشپزخانه زیاد جذاب نیست. اما قالی و قالیچه در دکوراسیون ایرانی، چه سنتی چه مدرن و چه تلفیقی نقش اصلی دارد. حتی در سبک زندگی ایرانی آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. به همین علت فرش جزئی از آشپزخانه ‌های ما ایرانی ‌هاست که نمی ‌شود آن را در نظر نگرفت. در این مقاله از دکورانیک با موضوع در زمینه فرش آشپزخانه نکات خیلی مهم در انتخاب فرش آشپزخانه و قیمت فرش آشپزخانه خواهیم پرداخت.

برای کشف اینکه چه فرشی برای دکوراسیون آشپزخانه شما خوب است احتیاجی به تحقیق و تفحص زیاد ندارید، چون ما کار را برای شما راحت کردیم. علاوه بر جذابیت و جلو‌ه ‌ای که این فرش به آشپزخانه‌ شما می‌دهد، از سمت ‌های دیگر هم کاربردی هستند. آن‌ ها می‌توانند گرما و آسانی که هر زمان در آشپزخانه خود می‌خواستید، ولی نتوانستید بدستش بیاورید را برای شما به ارمغان بیاورند.

فرش آشپزخانه

عوامل مهم موقع خرید فرش آشپزخانه

مواد مناسب

موقع خرید فرش آشپزخانه، یک سری شرایط وجود دارد که باید به آن ‌ها دقت کنید. فرش آشپزخانه باید ویژگی ‌های منحصر به فردی داشته باشد. نمی دانید آن ویژگی ها چیست؟ دلهره ندارد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. نکته ‌ی اولی که باید بدانید این است که فرش این قسمت باید در مقابل لکه مقاوم بوده، شست و شویش راحت و دوام عالی داشته باشد.

با دقت به این که آشپزخانه یک قسمت شلوغ از یک خانه است، امکان دارد رفت و آمد بسیاری در محل وجود داشته باشد. این ‌ها ویژگی ‌ها از اصلی ‌ترین ویژگی‌ هایی هستند که باید قطعا در فرش وجود داشته باشد. بعضی از فرش‌ ها از الیاف ‌هایی بافته شدند که اینگونه ویژگی‌ هایی دارند و برای آشپزخانه ها بسیار خوب هستند. بیایید در ادامه این مقاله درباره ‌ی الیاف مناسب فرش آشپزخانه گفت و گو کنیم.

الیاف پلی پروپیلن

فرش‌ های از جنس پلی پروپیلنی یکی از عالی ترین فرش ‌های آشپزخانه هستند. هر چه ویژگی خوب هست این مدل فرش یک‌جا دارد! این فرش در مقال فشار مقاوم است و می‌توان آن‌ را به طور نقطه‌ ای تمیز کرد و در کل به آسان تمیز می‌شوند.

در ضمن، این مدل الیاف به علت دوام خود شناخته می شوند. این مدل الیاف در مقابل محو شدن محکم است و در ضمن سریع خشک می‌شود، آن ‌ها در مقابله آب محکم هستند، اما تمیز کردن روغن و مواد روغنی از روی فرش کمی دشوار است.

الیاف نایلون

فرش‌های نایلونی شاید بهترین گزینه برای آشپزخانه هستند. آن‌ها به صورت کامل بهترینند. این مدل فرش ‌ها بسیار محکم و مقاوم در مقابل فشار هستند. آن‌ ها جذب کننده آب و ضد لک هم هستند و تمیز کردن و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است.

الیاف بامبو

فرش‌های بامبویی از الیاف طبیعی ساخته شده ‌اند و خیلی بادوام هستند. آنها برای آشپزخانه عالی هستند، چون در مقابله با فرسودگی و رطوبت محکم هستند و اضافه بر آن، بسیار زیبا و جذاب هستند!

الیاف جوت و سیزال

فرش‌ های با الیاف جوت و سیزال هم بسیار محکم هستند. می شود آن‌ ها را به آسانی تمیز کرد و به صورت کلی نگهداری از آن‌ها هم آسان است.

موارد فوق اکثر جنس و نوع الیاف خوب برای فرش آشپزخانه هستند. شما می‌توانید یکی از این موارد بالا را انتخاب کنید. امکان دارد مواد دیگری هم وجود داشته باشد، اما فراموش نکنید که آیا آن فرش‌ ها خوب آشپزخانه و محیط آن هستند یا خیر.

این الیاف بهترین هستند، همیشه هنگام خرید حواستان را جمع کنید! به یاد داشته باشید، یک فرش خوب و مقاوم در برابر لکه و فشار که تمیز کردن آن نیز آسان است، بهترین گزینه برای فرش آشپزخانه‌ است.

سبک مناسب فرش آشپزخانه

سبک مناسب فرش آشپزخانه خود را انتخاب کنید

سبک فرش آشپزخانه شما بستگی بسیاری به چیدمان و استفاده از آشپزخانه دارد.

کناره

برای آشپزخانه های با طول بزرگ و عرض کوچولو یا محیط بین جزیره آشپزخانه و کابینت های چسبیده کناره ها بهترین گزینه به حساب می آیند. کناره ها طرح های بسیاری دارند و می توانید مناسب با آشپزخانه خود رنگ مورد سلیقه خود را انتخاب کنید. برای شخصی که کابینت های با رنگ روشن دارند، رنگ روشن یا راه راه روشن و برای آشپزخانه های با رنگ تیره، رنگ قرمز می تواند انتخاب بسیار عالی باشد.

فرش طرح سنتی

طبیعتا فرش دستباف طرح سنتی خیلی گران است و از حال و هوای کلاسیک مناسب با بیشتر رنگ های کابینت و کف پوش ترکیب بسیار خوبی است. در صورتی که خیلی از آشپزخانه استفاده می کنید و به صورت مداوم در آشپزخانه هستید این نوع فرش را پیشنهاد نمی کنیم چرا که به مراقبت بسیاری نیاز دارند. اما در صورت علاقه به مدل های سنتی می توانید از مدل های فرش ماشینی طرح سنتی استفاده نمایید.

فرش مدرن

فرش های آشپزخانه معاصر در آشپزخانه هایی که مدرن هستند خیلی زیبا به چشم می آیند. این مدل فرش طبیعتا برای آشپزخانه های با استفاده زیاد هم خوب می باشد. فرش مدرن تفاوت بسیار زیادی از طرح و رنگ دارد، به صورتی که شما برای همه ی مدل های رنگ و طرح کابینت مدلی از فرش مدرن که کامل کننده فضا باشد پیدا خواهید کرد.

فرش گرد

این مدل فرش آشپزخانه دارای یک مدل جذابیت طبیعی است و محیط را گرم و خانوادگی تر می نماید. فرش های گرد در دسته گسترده ای از رنگ ها در بازار وجود دارد، اما ما رنگ بندی های خاکی را به شما پیشنهاد می کنیم چون چهره ای کاملا یکپارچه دارند و با هر مدل کف پوشی هم ترکیب می شوند. می توانید از این فرش های گرد برای زیر یک میز ناهارخوری کوچک استفاده کنید که در کنار قرار گرفته است. برای وسط آشپزخانه های مربع شکل نیز جذاب خواهد بود.

گلیم فرش

از فرش های ماشینی دلنشین خانواده های ایرانی، گلیم فرش است. امروزه گلیم فرش ها به علت قیمت عالی و ارزان، سبک بودن، و مدل های متفاوتی که دارند گزینه اول خانواده ها برای فرش آشپزخانه می باشند. اضافه بر خصوصیات گفته شده این فرش مشهور از قابلیت تمیز شوندگی زیادی برخوردار است، شما هر موقع که بخواهید به آسانی آن را تمیز و درجای اولیه پهن خواهید کرد.

یکی از اصلی ترین علت های مشهور گلیم فرش ارزان بودن و قابلیت تغییر راحت آن است، آشپزخانه به علت مدل کارایی قطعا بهترین فضا برای یک فرش گران قیمت نیست.

موکت

یکی از مدل فرش هایی که برای آشپزخانه کارایی دارد، موکت می باشد. موکت ها در مدل های مختلف جنس با الیاف طبیعی و مصنوعی، نوع و رنگ های متفاوت تولید شده و در بازار موجود می باشند.

اگر می خواهید برای فرش کردن آشپزخانه خود از موکت استفاده کنید، قطعا به قابلیت جذب رطوبت آن توجه کنید. موکت ضد آب وجود ندارد اما میتوانید فرش هایی مقاوم در مقابله با رطوبت انتخاب کنید.

در کل انتخاب موکت با بافت و رنگ مناسب با فضا، باعث روح بخشیدن به محیط شده و فضا زندگی شما را گرم و صمیمی خواهد نمود .انواع متفاوت موکت با قیمت های متفاوت در بازار وجود دارد. موکت های قطعه ای قیمت معینی دارند. اما موکت های رولی به طور متر مربع قیمت گذاری می شوند.

فرشینه

یکی دیگر از محصولات مدرنی که بتازگی وارد بازار شده و مورد استقبال همه واقع شده است، فرشینه می باشد. این فرش جذاب با جنس مخمل خود می تواند کامل کننده دکوراسیون آشپزخانه شما با سبک و سلیقه مدرن و امروزی باشد.

این فرش های سبک فانتزی و نرم بدون هیچ  محدودیت نقش و رنگ و… در مدل های متفاوتی مثل طرح ادویه، خوراکی های آشپزخانه، مدل کیک یا لوازم آشپزی با زمینه های رنگی مختلف و زیبا تولید شده و در دسترس می باشند.

رنگ و طرح

یک فرش آشپزخانه عالی باید در عین حال که با کیفیت است زیبا بوده و با بقیه لوازم یکدستگی داشته باشد.هدف مهم ما ترکیب فرش با کفپوش و کابینت ها است. اگر آشپزخانه رنگ روشن دارید می توانید رنگ های خنثی انتخاب کنید تا فرش شما به دید بصری محیط را متعادل کند.اگر رنگ های آشپزخانه شما یکدست است، یک فرش رنگ روشن انتخاب کنید تا به محیط زندگیتان شادابی بیاورد.

برای خرید فرش مناسب یک الگوی خوب با دکوراسیون خود در نظر بگیرید. فرش های آشپزخانه در مدل ها و رنگ های متفاوت به بازار وارد شده و شما از قدرت انتخاب زیادی داشته باشد. مدل های الگو های چاپ هندسی، طرح دار و حاشیه دار و حتی تصاویر چاپ شده به درخواست مشتری موجود می باشد. باید بدانید چه طرحی می خواهید.

فرش آشپزخانه

بهترین نوع فرش کدام است؟

برای انتخاب بهترین فرش برای آشپزخانه در آخر و به صورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خوب است فرش آشپزخانه پرزهای کوچولویی داشته باشد تا گرد و خاک و لکه ها در بین پرزهای آن جمع نشود. آشپزخانه قسمتی است که در آن فعالیت بسیاری به طور روزانه صورت می گیرد و به علت اینکه همیشه برخورد زیادی با مواد غذایی است، خیلی سریع تر از بقیه اتاق های خانه کثیف می شود پس…خوب است از رنگ های چرک تاب استفاده کنید. و اگر  دوست دارید از فرش های رنگ روشن استفاده کنید، مدل هایی انتخاب کنید که طرح های شلوغ تری داشته باشند.

فرش ماشینی مدل برای آشپزخانه خوب تر است زیرا هم ارزان تر است و هم شستشوی آن راحت تر است. این مدل فرش را می توان برای فضا های خارج از خانه هم استفاده کرد.

فرشی که رطوبت کمی جذب کند برای فضای آشپزخانه خوب است، هم فضا بوی رطوبت نمی گیرد و هم خود فرش دچار خرابی نمی شود.

بهترین فرش آشپزخانه بادوام، مقاوم در مقابله با لکه و تمیز کردن آن راحت است. یک فرش که به خوبی برای آشپزخانه انتخاب شده باشد، جذابیت فضا را تکمیل خوهد کرد. اصلی تر از تمام آنچه گفته شد این است که باید آسان و ایمن باشد، بچه ها روی آن سر نخورند.

بهترین اندازه فرش آشپزخانه

هیچ جا و قسمت استاندارد و معینی برای پهن کردن فرشتان در آشپزخانه وجود ندارد. در این صورت باید خلاقیت به خرج دهید و بهحد نیازتان فرش را در قسمتی که صلاح می‌دانید پهن کنید. می توانید آن را جلوی سینک ظرفشویی یا نزدیک اجاق گاز و بقیه قرار دهید، اما به ابعاد فرش دقت کنید.

ما به شما پیشنهاد می کنیم فرش 2/25 * 1/5 را در جلوی سینک ظرفشویی قرار دهید. فرش این قسمت نباید بسیار بزرگ باشد. چون ظاهر زیبایی ندارد. پس یک فرش کوچک و ظریف برای این قسمت بهترست. می‌توانید از فرش‌های باریک و بلند هم برای آشپزخانه استفاده کنید.

برای انتخاب این مدل فرش، باید آشپزخانه مستطیل شکلی داشته باشید. برای آشپزخانه‌هایی هم که فضای ناهارخوری دارند، بهتر است یک فرش در آن قسمت قرار بگیرد. ما همیشه بر این موضوع تأکید می کنیم که اندازه هر آشپزخانه یا اتاق نشیمن با دیگری متفاوت است. به همین علت ما یک نسخه را برای همه نمی‌پیچیم و صرفا قصد راهنمایی داریم.

این نکات می‌توانند به شما کمک کند ابعاد فرش مناسب خانه ‌خود را خودتان تشخیص دهید. نکته ‌ای که در زمینه فرش زیر میز ناهار خوری وجود دارد این است که حتما فرش را به صورتی قرار دهید که کل محیط ناهارخوری را پوشش دهد.

این موضوع به این معناست که باید به صورت کاملاً زیر میز قرار گرفته باشد و پایه‌ های عقب و جلوی صندلی را هم بپوشاند. حواستان حتما باشد که صندلی ‌ها به صورت کاملا روی سطح فرش قرار گرفته باشند، چون در غیر این صورت باعث ایجاد ناهماهنگی می‌شود. پس به این نکته خیلی دقت کنید و فرشی انتخاب کنید که این محیط را کاملا بپوشاند.

نکته : برای دانستن انبعاد مناسب فرش، آن را اندازه گیری کنید! بله، به همین راحتی زیاد ترین اشتباهی که اشخاص مرتکب می‌شوند این است که ابعاد فرش را اشتباه می‌گیرند. مردم معمولا اشتباهی فرش ‎های کوچک ‌تر از آنچه باید می‌خرد و علت این اشتباه نیز این است که آن ‌ها ابعاد فرش را “برآورد” می‌کنند. پس به دنبال تخمین نباشید، بلکه اول با اندازه گیری از ابعاد آن مطمئن شوید. برای این کار می توانید از متر استفاده کنید. همه قسمت های فرش را به دقت اندازه بگیرید و علامت بزنید. این روش جای خطا ندارد. در ضرورت دقت به این نکته به ما اعتماد کنید.

فرش آشپزخانه

محل مناسب فرش آشپزخانه

از شما می‌خواهیم که آشپزخانه ‌ای را در ذهنتان تصور کنید. بیایید پرتکرار ‌ترین لوازم هایی که در هر آشپزخانه ای هست را بررسی کنیم. در هر آشپزخانه سینک ظرفشویی، اجاق گاز، کابینت‌ و…هست. خوب ترین روش پهن کردن فرش آشپزخانه این است که آن را جلوی سینک ظرفشویی قرار دهید.

این قسمت یکی از بهترین قسمت ‌ها برای قرار دادن فرش است. در موقع شستن ظروف، این فرش راحتی و گرما را به پای شما هدیه می‌کند. حتی اگر می‌تواند آب را جذب کرده و از خیس شدن کف و کثیف شدن آن جلوگیری کند.

فضای مناسب دیگر برای پهن کردن قالی، جلوی اجاق گاز است تا موقع پخت غذا احساس آرامش کنید. امکان دارد که موقع غذا پختن پاهای شما خسته شود، اما قرار دادن فرش می‌تواند نجات بخش شما در این مورد باشد. مکان مناسب دیگر زیر میز غذا خوری است.

می توانید فرش خود را در ناهار خوری یعنی دور میز قرار دهید. فقط به اینجا تمام نمی شود؛ حواستان باشد که می‌توانید از فرش ‌های باریک و بلند هم برای آشپزخانه‌ تان استفاده کنید. استفاده درست از این فرش ‌ها می‌تواند جلوه ویژه ای به آشپزخانه‌ شما بدهد.

در ضمن اگر در اطراف آشپزخانه خود نقطه‌ ای “خاص و منحصر به فرد” دارید، می‌توانید با قرار دادن یک فرش جذاب، زیبایی آن بخش را چند برابر کنید.

از چه مدل فرشی باید استفاده کنید؟

شاید تصورتان از فرش آشپزخانه این بود که فرشی گرم و نرم و پرز بلند زیر پایتان پهن باشد، انگار که روی ابرها پا می‌گذارید، اما خب خبر بدی برای شما دارم! اینگونه نیست! بیایید واقع بین باشیم.

شما نمی‌توانید از اینگونه قالیچه‌ هایی در آشپزخانه استفاده کنید. حواستان باشد برای به دست آوردن چیزی خوب تر باید چیز دیگری را از دست بدهید! نمی‌شود هم خر را داشته باشید و هم خرما!

بهترین مدل فرش برای آشپزخانه ها فرش تخت است. بله، آن فرش‌های تخت! این فرش‌ها برای آشپزخانه خوب هستند. این مدل فرش‌ ها خیلی در مقابله با فشار مقاوم هستند و می‌توان آن‌ها را به آسانی تمیز کرد. در بافت این مدل فرش‌ ها هیچ گره‌ ای وجود ندارد.

به همین دلیل هم می‌توانید مدت ‌ها روی آن‌ها بایستید و بعد ببینید که حالتشان تکان نخورده و تغییری هم نکرده اند. پس موقع خرید فرش آشپزخانه همیشه به سراغ فرش‌های تخت بروید.

محافظ فرش تهیه کنید

این مورد، اصلی ترین مورد برای خرید فرش است. محافظ فرش از لیز خوردن فرش ‌ها جلوگیری می‌کند که اهمیت این محافظت به ویژه در محیطی مثل آشپزخانه چند برابر می‌شود. علاوه بر این مورد، این محافظ‌ ها کف آشپزخانه را در مقابله سایش دائم که امکان دارد به علت جابجا شدن فرش باشد، محافظت می‌کند.

محافظ فرش

دکوراسیون شما

زیبایی فرش تاثیر زیادی در کمتر هزینه کردن برای تغییر تزیین و طراحی محیط دارد. اگر فقط به طرح و الگو احتیاج دارید، فرشی را انتخاب کنید که به رنگ های موجود در آشپزخانه خود بیاید، اما به این نکته توجه کنید که این فرش دارای طرح و نقش باشد.

اگر دنبال آب و رنگ دادن بیشتر به محیط هستید، از رنگ های تند و تیز استفاده کنید، که دقیقا تفاوت خوبی ایجاد کند و فضا را از بقیه قسمت ها جدا کند. تنها انتخابی اشتباه هست که فرش خود را در رنگ های روشن استفاده کنید و اجازه دهید لکه ها روی آن سریع آشکار شوند. بنابراین فراموش نکنید که فرش با مدل های تیره انتخاب کنید.

خب مقاله امروزمان تمام شد! امیدواریم این مقاله مفید و عالی بوده باشد. در این مقاله سعی کردیم به همه سوالات شما در زمینه فرش آشپزخانه و استفاده از آن جواب دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی گفته باشیم که از فرش در آشپزخانه‌تان استفاده کنید.

حواستان باشد که انتخاب فرش خوب باعث درخشیدن آشپزخانه ‌تان می ‌شود. استفاده از فرش آشپزخانه ویژگی های خوب زیادی دارد و هم آسان و راحت است و هم آلودگی صوتی را در آشپزخانه کم  می‌ کند. پس چشمان خود را روی کلیشه‌ ها ببندید.

جذابیت آشپزخانه شما با کمک این فرش ‌ها اکثر بیشتر می‌شود و چهره ای بی نقص پیدا خواهند کرد. حواستان باشد که حتما فرشی انتخاب کنید که مطابق سلیقه ‌تان باشد. ما هر زمان بر این باوریم که نباید کاری را بخاطر حرف و نظر بقیه انجام داد و تنها شخص که نظرش مهم است خود شمایید! شمایید که باید به صورت مثال دکور خانه خودتان را دوست بدارید. پس نگران نباشید و بنا به سلیقه خود عمل کنید.

نکات نهایی برای انتخاب فرش مناسب آشپزخانه شما

همانگونه که همیشه می‌گوییم، فرش ‌ها یک لوازم ضروری برای زیبا و جذاب تر کردن فضای خانه هستند. وجود فرش در آشپزخانه امکان دارد برای بعضی از مردم کمی عجیب به چشم بیاید و ما تا اندازه دلیل آن را درک می‌کنیم. همه فکر می‌کنند که فرش‌ ها فقط برای قسمت های اصلی مثل اتاق نشیمن و اتاق خواب هستند، اما نظر ما چیز دیگری است.

ما اعتقاد داریم که کاربرد فرش‌ ها بیشتر از این تعاریف کلیشه ‌ای هستند. ما اعتقاد داریم که فرش‌ ها را می شود در هر قسمت و همه جا قرار داد! و ما نباید موقعیت و “وجود” آن ‌ها را کلیشه‌ ای کنیم. آن ‌ها را می شود در مناطقی مثل آشپزخانه و حمام هم قرار داد و با این حال چیزی از جذابیتشان کم نمی‌شود! شاید بی معنی به نظر برسد اما واقعاً اینجور نیست.

ما از شما نمی‌خواهیم که هر فرشی که جلوی چشمتان بود را در آشپزخانه پهن کنید، درست است که فرش این قسمت باید دارای جنس منحصر به فرد خودش باشد. ولی، آنقدر ها هم دشوار نیست که ذهنتان را کمی بازتر کنید و به قرار دادن فرش در آشپزخانه فکر کنید.

دسته بندی دکوراسیون آشپزخانه دکوراسیون داخلی منزل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت